MIKULÁŠ

Vitaj, vitaj Mikuláš, čo v batohu pre nás máš ?
Cukríky i čokoládky a či dáky perník sladký ?
Celý rok sme poslúchali, aj uši si umývali.
Žiaden z nás sa nebil veru, na kolene nemal dieru.
Tak ako sme sľúbili, všetci sme sa ľúbili.
Rýchlo, rýchlo rozbaľ vrece, nikto z nás už čakať nechce.

Celým dvorom sa ozývala báseň, ktorou 6.decembra popoludní deti vítali Mikuláša na školskom dvore materskej školy. Už niekoľko dní pred jeho návštevou deti zdobili priestory škôlky vlastnými výtvormi, vyzdobili vianočné stromčeky, maľovali a kreslili čižmičky, nacvičovali piesne a básne, aby nimi prekvapili Mikuláša. Spoločne s rodičmi aj pani učiteľkami vyrábali vianočné ozdoby a dekorácie. V spolupráci s rodičmi a študentkami Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej v Žiari nad Hronom ich potom predávali za symbolické ceny na vianočných trhoch . Stánky s vianočnými dekoráciami mohli s rodičmi navštíviť ešte pred príchodom Mikuláša . Keď v diaľke začuli rolničky a zbadali koč, na ktorom sedel Mikuláš, všetci spozorneli a túžobne čakali, či sa pri nich zastaví. Mikuláš bol veľmi rád, že sa deti starostlivo pripravili na jeho návštevu, tak ich odmenil sladkými balíčkami , rozsvietil vianočné stromčeky a požičal im svoj koč s koníkmi, aby sa na ňom povozili. Na záver si s nimi zatancoval a pri rozlúčke im zaželal pekné vianočné sviatky .

                                                                        Mikuláš

Pin It

Výtvarná súťaž Ochranárik 2018

Predškoláci z Motýlikovej triedy sa tento rok zapojili do výtvarnej súťaže ktorú vyhlásilo Ministerstvo vnútra a  Civilnej ochrany pod názvom „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“

Vyhodnotenie sa uskutočnilo 4. 12. 2018 a zúčastnili sa ho všetky deti ktoré sa do súťaže zapojili: Alexandra Sporná, Viktória Víglašská, Juraj Kapusta, Terézia Poláková a Viktória Dragošková.

Práca Alexandry Spornej sa umiestnila na 3 mieste a postupuje do celoslovenskej súťaže. Saške srdečne gratulujeme.  

Na záver čakalo  deti milé prevapenie - Mikulášske balíčky.

Pin It

Svetielkový pochod.


Abraka ,dabraka, čáry máry
Nech sa môjmu kúzlu darí.
Aka funda funda luka čiernu mačku, bielu myš
z klobúka si vyčaríš.


Tento rok sme Deň materských škôl oslávili „SVETIELKOVÝM SPRIEVODOM“ spolu s „HALLOWEENOM“.
Deti spolu s rodičmi boli oblečené v strašidelných maskách so svetielkami a lampiónmi. Zrazu prileteli dve bosorky na metlách, ktoré prišli s nami osláviť HALLOWEEN A DEŇ MŠ.
4.11.1829 vznikla v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území SLOVENSKA. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická. Tento deň oslavujeme ako Deň materských škôl. Spoločne sme otvorili balík s veľkou tortou a medovníčkami, zapálili ohňostroj, zaspievali „Veľa šťastia zdravia,...“ a tancovali a strašili.
Osvetleným lampiónovým sprievodom deti spolu s rodičmi prešli ulicami „HVIEZDOŠKY“ a vrátili sa do dvora MŠ plného svetielok tekvíc a strašidielok. Keď sa nám zotmelo, vypustili sme lampióny šťastia. Leteli tak vysoko až sa stratili v čiernej oblohe medzi hviezdami.

                                                                                lampióny

Pin It

DEŇ JABLKA

Zázrak menom jablko. Čo o ňom vieme? Určite nie všetko, ale dnešný deň (21.10.2018) nám pomohol k tomu, aby sme sa o tomto našom sladučkom, šťavnatom a voňavom ovocí dozvedeli čo najviac.

Každá trieda si pripravila triednu akciu, kde sa deti o jabĺčku nie len rozprávali a spievali si, ale aj maľovali, modelovali, chutnali, robili si ovocné šaláty a piekli aj koláčik. 

Deti zistili, že jabĺčko je krásne, môže byť rôznej farby, nádherne vonia a výborne chutí. Má veľa vitamínov a je veľmi, veľmi zdravé.

                                                                                        deň jablka

 

Pin It

NAKLADANIE KAPUSTY.


„Ja som zajko maličký, nebolia ma nožičky ,hopkám, dupkám, skáčem a niekedy aj plačem.
A viete deti prečo? Lebo mi vietor zavial listami moju komôrku a teraz neviem kde ju mám. Je prázdna a chcem si do nej nanosiť zásoby na zimu. Práve sa vraciam z poľa a mám plný košík zeleninky, kapustičky....
... takto sa posťažoval malý zajko, ktorý prišiel medzi deti, aby predstavil krásnu (triedu) záhradu vyzdobenú plodmi jesene, jesennou dekoráciou a prvkami ľudovej kultúry ,v ktorej nechýbali deti v krojoch. Tu už čistili a strúhali babky kapustu, cibuľu a jabĺčka. Takto všetko pripravené začali nakladať do keramického súdka. Celý postup naloženia kapusty im babky rozprávali, že ešte pridali soľ, korenie, bobkový list a že kapustu musia poriadne natlačiť aby vykysla. Pri tomto všetkom im pomáhal malý zajko. Potom si spolu zaspievali, deti v krojoch zatancovali na ľudovú nôtu, zahrali divadielko „O repe“. Babky deti naučili aj novú pesničku „O kapuste“.

Z príležitosti mesiaca „Úcty k starším“, sme pripravili pre deti túto „novú“ ľudovú aktivitu, v spolupráci so starými rodičmi , ktorá im obohatila poznanie o práce ľudí v domácnosti voľakedy a dnes.

 

 

foto v galérii

Pin It